Anasayfa Gazete Peyik YAZARLAR Peyik Yazarlar Zarrab ve Gündem
Zarrab ve Gündem

Zarrab ve Gündem

Reza Zarrab bazıları için nimetken şimdi nasıl baş belası oldu. Amerika ‘da ki mahkemede sanık iken tanık konumuna geçen Zarrab’ın açıklamasını on bin kilometre uzaktakilerin pür dikkat takip etmesi ve ona göre açıklamalar yapması da aslında Zarrab’ın sürecin belirleyicisi olduğunun göstergesidir.

17/25 Aralık süreci ve Zarrab-hükümet ilişkisine herkes şahit olmuştu, bu kadar değerli ve önemli bir şahsiyet hatta cari açıkların bir kısmını kapatan biri vatandaşlığa alındıktan sonra bu süreçte nasıl vatan haini oldu. İfadelerinde verdiği rakamlar sözle kolay şekilde telaffuz edilse de aslında milyonlarca insanın hiçbir zaman kazanamayacağı hayalinde bile göremeyeceği büyüklükte olmasının dışında mekanizma ve işleyişi anlatması vatan haini olmasına yeterlidir. Çünkü ifadelerinde rüşvetleri kimlere ne kadar ve nasıl verdiğini işleyiş hakkında da o zamanın başbakanından onay aldığını iddia etmesi, gizli bilgileri teşhir etmesi vatan haini olması değil de nedir!

Meselenin milli hale getirilmesi, ülkeye siyasal müdahale ediliyor hatta ve hatta 28 Şubatın farklı bir versiyonu söylemleri neyi amaçlamaktadır. Gerçekten bu söylemlerin karşılığı var mı yoksa bir şeylerin üstünü kapatma çabası mıdır?  Dış politikalardaki ittifak şekillenmeleri nedeniyle hükümeti dizayn etmek adına Zarrab kullanılacak dediğimiz süreçte Soçi görüşmeleri ve sonraki gelişmeler tesadüf değildi. Dünya güçleri ile ittifakları şekillendirirken bazı bedellerin ödenmesi normaldir lakin dış politikadaki istikrarsızlık ve ülke içinde birilerinin ticari kazanımları için deldiği ambargoları belirleyen hükümetin bedel ödemesi milli mesele olabilir mi ? Hadi milli mesele diyelim ve oradan bakalım. Reza Zarrab üzerinden yapılan bu ticaret ülkemize ne kadar para kazandırmıştır? Ülkeye kazandırılan bu parayla nerelere yatırım yapılmıştır? Reza Zarrab olmasa cari açık daha da büyüyerek devam mı edecektir? Öncelikle bu sorulara yanıt verilmesi sonra iddia edilen rüşvetler için mecliste komisyon kurup acilen araştırılması gerekir. Reza Zarrab için casusluk nedeniyle jet hızıyla soruşturma açılıyorsa pekala bu iddialar içinde soruşturma açılabilinir. Bunların cevabı verilmeden bu sorunun milli mesele haline getirilmesi gerçekçi ve inandırıcı değildir. Mesele için milli cephe kurulması ülkede yeni bir kutuplaşmaya neden olurken iktidarın sürekliliğine hizmeti ne kadar olacak hep beraber göreceğiz.

İstanbul’da 25 Kasım sabahı yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan KHK ile kapatılan TV10’nun kameramanı Kemal Demir tutuklandı. Alevilerin takvimlerinde,  sokaklardaki anmalarında ve birçok eylemde Tv10’nun kamerası omzunda karşılaştığımız Kemal Demir’i en son Alevi Bektaşi Federasyonu’nun Kartal mitinginde görmüştüm. Çocuğu olduğu için tebrik edip kucaklaşmıştık. Kapatılan Tv10 televizyonu sonrası işsiz kalmamak, eşini çocuğunu mağdur etmemek adına pazarcılık yapan bir kimsenin hiçbir açıklama yapılmadan gözaltına alınıp tutuklanması yaşadığımız sürece göre normalde olsa da kabul edeceğimiz bir durum değil. Çünkü Alevi hareketinin talep ve mücadelesini tabana taşıyan ciddi emekler harcayan bir emektarın yeri cezaevi değildir.


AYDIN DENİZ –  Yazarın diğer yazıları için tıklayınız…


Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız