Anasayfa Gazete Peyik 3.Sayfa Bilim & Teknoloji & İnternet YÖK’ten sosyal medyanın gündemine oturan ‘tez’ ile ilgili açıklama
YÖK’ten sosyal medyanın gündemine oturan ‘tez’ ile ilgili açıklama

YÖK’ten sosyal medyanın gündemine oturan ‘tez’ ile ilgili açıklama

Atatürk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı, Tarih Eğitimi Bilim Dalı alanında, Meriç Aybar tarafından yazılan bir “bilimsel” tez, sosyal medyanın gündemine oturdu.

Odatv’nin haberine göre, söz konusu tezin başlığı “19.yy’da Osmanlıyı ziyaret eden yabancı yazarların eserlerinde Osmanlı halk hayatının derlenmesi” olarak konulurken, tezin içeriğinde daha önce kullanılmamış bilimsel herhangi bir perspektife yer verilmemesi eleştiri konusu oldu.

Daha önce yazılmış kitaplardan alınan bölümlerin aynen kullanıldığı tezin, içindekiler bölümü de aynı başlıklar halinde kullanılması ve hatalı İngilizce ifadeler olması eleştirileri büyüttü.

Başlığı, içeriği ve kaynakçasıyla alay konusu olan tezin ortaya çıkmasının ardından YÖK’e sosyal medyadan şikayette de bulunuldu. Ufak hatalar nedeniyle tezleri kabul edilmeyen akademisyenler de gündeme gelen bu çalışmaya tepki gösterdi.

Teze buradan ulaşabilirsiniz

YÖK’TEN AÇIKLAMA: İNCELEME YAPILACAĞINDAN EMİNİZ

Yükseköğretim Kurulu, (YÖK) “YÖK, kurulduğundan bugüne kadar üniversitelerimizde yapılan hiçbir tezin akademik incelemesini yapmamış, kabul veya reddi sürecine müdahil olmamıştır. Bu kapsamdaki bütün işlemler, akademik özgürlük ve ilgili mevzuat çerçevesinde sadece tezin sunulduğu üniversitelerin ilgili enstitülerince oluşturulan jüriler tarafından yapılmaktadır” açıklamasında bulundu.

YÖK, Atatürk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı, Tarih Eğitimi Bilim Dalı alanında kabul edilen tezle ilgili basında yer alan “doktora tezinin YÖK tarafından nasıl onaylandığına” ilişkin habere yönelik açıklama yaptı.

Açıklamada, YÖK’ün üniversitelerde yapılan hiçbir tezin akademik incelemesini yapmadığı, reddi veya kabul sürecine müdahil olmadığı belirtilerek, “Bu kapsamdaki bütün işlemler, akademik özgürlük ve ilgili mevzuat çerçevesinde sadece tezin sunulduğu üniversitelerin ilgili enstitülerince oluşturulan jüriler tarafından yapılmaktadır” ifadeleri yer aldı.

“GEREKLİ İNCELEMENİN İLGİLİ ÜNİVERSİTEMİZCE YAPILACAĞINDAN EMİNİZ”

YÖK, bilim dünyasının tezlere erişimini kolaylaştırmak için tezleri tek bir merkezde toplayıp akademik camiaya sunduğunu, her yönüyle üniversitelerin ilgili komisyon ve kurullarınca kabul edilmiş olan bu tezlerin içeriğine yönelik yeni bir inceleme yapılmadığını bildirerek “Kamuoyuna mal olan konuya ilişkin gerekli incelemenin ilgili üniversitemizce yapılacağından eminiz. Bu tür haberlerin bilgi eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir” ifadelerini kullandı.


●Haber kaynağı için tıklayınız…birgun.net


●Gazete Peyik haber sayfaları  için tıklayınız…


Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız