Anasayfa Gazete Peyik 2.Sayfa Aleviler Yazar Remzi Kaptan: Alevi inancının devam etmesi için İkrar Birliği’nde buluşalım
Yazar Remzi Kaptan: Alevi inancının devam etmesi için İkrar Birliği’nde buluşalım

Yazar Remzi Kaptan: Alevi inancının devam etmesi için İkrar Birliği’nde buluşalım

● –  ‘İkrar Birliği’ başlığıyla yazı kaleme alan Yazar Remzi Kaptan, Aleviler içinde bulunduğu durumdan memnun mu? sorusunu sorarak, Alevilerin bu ülkede hiçbir yasal güvencesinin olmadığını belirtti. Kaptan, “Alevi inancının devam etmesini, hayatın her alanında hak ettiği konumda olmasını istiyorsak; ikrar birliğinde buluşalım” dedi. 

Yazar Remzi Kaptan ‘İkrar Birliği’ başlığıyla kaleme aldığı yazıda, “Biz Aleviler şu an içinde bulunduğumuz durumdan memnun muyuz? diye sordu ve  Alevilerin inançlarının tanınmadığını vurguladı.

“ALEVİLİĞİMİZDEN DOLAYI DIŞLANIYORUZ”

Alevilerin hiç bir yasal güvencesinin ve can, mal güvenliğinin olmadığını belirten Kaptan, “İnancımıza dair doğruları bırakalım yaymayı, geliştirmeyi; daha dile getiremiyoruz, yaşayamıyoruz” dedi.

“En temel insani haklarımızdan yoksunuz” diyen Remzi Kaptan, şöyle devam etti:

“Kendi ülkemizde bir yabancı kadar değerimiz yok. Aynı dili konuştuklarımız, aynı ırka mensup olduklarımız inancımız farklı diye bizleri hayatın her alanında soyutladılar, dışladılar, kendi inançlarını her yöntemle dayattılar, dayatıyorlar. Aleviliği yaşamıyor olsak bile Alevi bir ailede dünyaya geldiğimiz için hayatın her alanında dışlanıyoruz, hiç bir devlet görevinde yer almıyoruz. Sırf inancımız farklı diye her türlü küfürü, hakareti ve ayrımcılığı her gün yaşıyoruz.”

“İKRAR BİRLİĞİNİN SAĞLANMASI GEREKİR”

Kaptan, “Aleviler, bu durumdan memnun değillerse, bu durumun değişmesi için, yani inançlarının hak ettiği konumda olması, hayatın tüm alanlarında dünyadaki diğer inanç mensupları gibi “Ben Aleviyim” diyebilmeleri için, ilk etapta ikrar birliğinin sağlanması gerekir”dedi.

“İkrar birliği, söz vermek ve sözün gereklerini yaşamın tüm safhalarında yerine getirmek demektir” diyen Remzi Kaptan, ikrar birliğini şöyle tanımlayarak neler yapılması gerektiğini özetliyor:

“İkrar birliği, hiç bir gerekçenin arkasına saklanmadan, bahaneler üretmeden ve her gün yeni ve yaratıcı çalışmalarla bu mahzun ve mazlum topluma nefes aldırmak için tüm enerjisini harcamak demektir. İkrar birliği; yarin al yanağından gayri her şeyde ortaklık demektir. Yani bu yolun yürünmesi ve inancın yaşatılması için canı cana, malı mala katmak demektir. Sırrından geçmemek ama seve seve serinden geçmek demektir. Sayısal çoğunluk asla esas değildir. Esas olan yol birliği, ikrar birliği, gönül birliği yapmış olmaktır. Üç can bir cem düsturunda olduğu gibi, üç can ile başlamak ve sağlam bir temel atmak çoğu kez büyük başarıların ilk ve en önemli adımıdır. Elbette yol aşkı ve bu yol aşkının akılla, ilimle, bilgi ve deneyimle desteklenmesi ve bunun sonucunda yeni yolların, mücadele ve birlik yöntemlerinin ortaya konulması gerekiyor.”

“İKRARDA BULUŞALIM Kİ İNANCIMIZ TÜM İNSANLIĞA ULAŞSIN”

İkrarda buluşalım” diyen Remzi Kaptan, şöyle devam etti:

“İkrarda buluşalım ki asırların imbiğinden geçmiş olan ve adeta değerler manzumesi olan inancımız tüm insanlığa ulaşsın. Asırlardır hep ötekileştirilen, ağır kıyımlardan geçmiş olan bu mazlum ve mahzun toplumumuz nefes alsın, alnı açık şekilde gururla doğan güne selama dursun. Yarın ötelerin ötesinde, Hakkın divanında Ali yolunda yürümüş olmanın şerefiyle gururla dara duralım.”


●Haber kaynağı için tıklayınız…pirha.net


●Gazete Peyik haber sayfaları  için tıklayınız…


Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız