Anasayfa Gazete Peyik 2.Sayfa Aleviler Yazar Mesut Özcan: Dersim’de yeni bir inanç yaratma durumu var-VİDEO
Yazar Mesut Özcan: Dersim’de yeni bir inanç yaratma durumu var-VİDEO

Yazar Mesut Özcan: Dersim’de yeni bir inanç yaratma durumu var-VİDEO

●Dersim’de yaşayan Yazar – Yayıncı Mehmet Özcan, Dersim’deki inancın ciddi baskı altında olduğunu ve yeni bir inanç yaratma durumu olduğunu belirterek, “Bu da daha çok üniversite, cemevi ve belediye üzerinden yürütülüyor” dedi.    

Dersim’de yaşayanların uğradığı katliamlar, yüz yıllardır acılarla dolu yaşamları hiçbir şekilde inançlarını yaşamalarını önüne geçememiştir. Ancak, son yıllarda devletin Alevilere yönelik asimilasyoncu politikaları Dersim üzerinde de etkili oldu. Yazar Mesut Özcan konuyu Pirha’ya değerlendirdi.

“DERSİM’DE İNANÇ CİDDİ BASKI ALTINDA”

“Alevilik Dersim’de nasıl yaşanıyor? diye soran Özcan, Alevilik, Dersim’deki inancın ciddi baskı altında olduğunu belirtti.

Dersim’in öteden beri yaşadığı bir inancın olduğunu bir de Dersim’de bugün kimilerinin öngördüğü biçimde dayattığı bir yaşam biçiminin var olduğunu belirten Özcan, yeni bir inanç yaratma durumu olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Bugün öngörülen Tunceli Cemevi üzerinden, Tunceli Üniversitesi’nin Alevi Bektaşi Enstitüsü kurma girişimi üzerinden, kayyum olarak atanan valinin de belediye başkanının da içinde bulunduğu yeni bir inanç yaratma durumu var. O da daha çok cemevi üzerinden İslami bir çizgiye çekme yaklaşımı var.”

“DAĞA, TAŞA, DOĞAYA SECDE EDEREK YAŞARLAR”

Dersim’de birçok sözlü  geleneğin olduğunu, 366 Evliya’nın, 366 Peygamberin olduğu yer olarak söz edildiğini söyleyen Özcan, “Dağı, taşı kutsaldır. Yani her dağın her taşın bir hikayesi bir efsanesi vardır. Dersim’in yaşlıları, eski kuşaklar buna göre yaşarlar. Hala bu dağlara, taşlara, ormanın içerisindeki yaşlı ağaçlara secde ederek yaşarlar” ifadelerini kullandı.

Yazar Mesut Özcan, “Bugün yeni bir inanç yaratma durumu var. Bu da daha çok üniversite, cemevi ve belediye üzerinden yürütülüyor” vurgusunda bulundu.    


●Haber kaynağı için tıklayınız…pirha.net


●Gazete Peyik haber sayfaları  için tıklayınız…


Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız