Anasayfa Gazete Peyik YAZARLAR Mihman Yazarlar Ya ahmaklar uyanırsa
Ya ahmaklar uyanırsa

Ya ahmaklar uyanırsa

Ünlü mizah yazarı Aziz Nesin toplumun yüzde altmışının ahmak olduğunu iddia ettiğinde, yurdum insanlarından biri bu sözden kendine pay çıkarmış, Nesin’e dava açmıştı. Nesin bunun üzerine bir açıklama daha yapmış, “Bu davadan vazgeçin, ben suçlu bulunursam mesele yok ama eğer beraat edersem söz konusu ahmaklık mahkeme kararı ile de tescillenmiş olur” demişti. Yazarın bu öngörüsü de gerçek oldu, yargılandığı davada beraat etti.

Türkiye’de bugünlerin siyasi fırtınasına baktıkça Nesin’i anımsamamak mümkün değil. ABD’de ‘büyük hayırsever’ Rıza Zarrab’ın sanık olarak çıkacağı mahkemede aniden tanık durumuna düşmesi, sanık sandalyesinde ise Halk Bankası Müdür Yardımcısı Atilla’nın tek başına kalması siyasi çevreleri fena halde tedirgin ediyor. Sonuçta Atilla’nın savunmasını üstlenen avukat da müvekkilini kurtarmak için, yapılan her hareketin devlet yetkililerinin talimatıyla yerine getirildiğini söyleyince, sanık sandalyesinin kendisi değil ama arkası bir hayli kalabalık olacak gibi görünüyor.
Oysa bugün uluslararası siyasi bir krize yol açan davanın ilk kıvılcımları ilk kez Türkiye’de çaktığında siyasi akıl olayı geleneksel bir pişkinlikle boğuntuya getirmiş, meseleyi son yılların moda deyimi olan ‘kumpas’ sözcüğü ile itibarsızlaştırmayı tercih etmişti. Ama görünen o ki, iç siyasette bağırıp çağırarak, hamaset edebiyatına sığınıp, mağdur rolü oynayarak atlatılan kepazelikler ülke dışında ayağımıza dolanmaya devam ediyorlar.

Kepazeliğin Amerika ayağını “Fetöcüler mahkemeye sızmış”, “savcı Fetöcü imiş” gibi gerekçelerle sulandırmaya çalışan havuz medyasının durumu ise ibret verici. İktidar yanlısı medyanın sayfalarında veya ekranlarında cengaverlik yapanlar gün gelecek, bugün yazdıklarını, söylediklerini anımsamak dahi istemeyecekler. Utandıkları için değil ama geçerliliği olmadığı için sıyrılacaklar bu söylemlerden ve tam tersini savunacaklar. Utanmayacaklar zira utanmak sonuçta ahlaki bir meziyettir. Ahlaksızların ilk öğrendikleri düstur arkalarına bakmamaktır. Bu pragmatizmi en iyi izah eden ifade ise, geçmiş dönemlerin gedikli başbakanlarından Süleyman Demirel’e ait. “Dün dündür, bugün bugündür” deyivermişti hazret de ülkece şaşırmıştık bu pişkinliğe. Ancak o bile yeğeni Yahya’nın hayali ihracat yolsuzlukları ortaya döküldüğünde bunlar kadar duyarsız olmamıştı.

Sonuçta ne Zarrab’ın dağıttığı rüşvetler, ne Wikilieks veya Panama belgeleri bu toplumda öngörülen tepkiye yol açıyor. Geçmişte de ABD’li Lockheed uçak firması dağıttığı rüşvetleri ifşa etmiş, ‘Gladio’ örgütlenmesi değişik ülkelerde bir dizi koltuğun devrilmesini sağlamıştı ama Türkiye’de yaprak bile kımıldamamıştı.

AKP’nin on beş yıllık iktidarı içinde 17-25 Aralık’ta “evdeki paraları hemen sıfırla” cümlesi ile ünlenen ses kayıtları, MİT tırları olayı, “Milli ordumuza kumpas kurdular” sözü ile Ergenekon, Balyoz ve daha bir sürü pisliğin temizlenmesi, “Ne istediler de vermedik” itirafı normal bir ülkede salt iktidarın devrilmesini değil, ona yakın duran bürokratların, gazetecilerin, yargıçların bir daha insan içine çıkamayacak hale gelmesi sonucunu doğururdu.

Oysa bizim buralarda 12 Eylül’ün faşist generallerini “nerede kaldınız paşam” diyerek selamlayanlar şimdi daha hangi taşın altından bir Fetö bağlantısı daha çıkarabiliriz diye çırpınıyorlar.

Bu hengame içinde CHP Genel Başkanı da Man Adası’nda paravan şirketler marifeti ile yıkanan, temizlenen, buharlaşan paraların izini sürüyor. Ya da çiftetlelli oynayanların arasında nasıl kıvırtacağını bilmeyen bir acemi olarak dans edebileceğini sanıyor. Kendisi belge dedikçe karşıdan küfür geliyor, tehdit geliyor, demagoji geliyor ama bir türlü cevap gelmiyor. Kılıçdaroğlu’nun açıklama yaptığı gün meclise fezleke yağıyor. CHP’li ve HDP’li vekillere ait 121 yeni fezleke, yeni dokunulmazlık iptalleri ve süresi belirsiz tutuklamalar ile cevap veriyor iktidar.

Ancak bunların yeterli olmadığı durumlar da yaşanabilir. O yüzden de Afrin’e yönelik bir operasyon olasılığı sürekli olarak sıcak tutuluyor.

Unutmamalı, Rusya federasyonu ile gelişen muhabbet SU 24 uçağının düşürülmesi ve Büyükelçi Karlov’un öldürülmesinin ardından gelmişti. ABD ve AB ile kopma noktasına gelen ilişkilerin onarılması için yeni bir maceradan, sıcak savaştan medet umulabilir.

İktidar kadrolarının bulaştığı yolsuzluk suçlamalarını Türkiye’ye karşı bir komplo olarak göstermeye, halkı buna inandırmaya çalışıyor.

Tüm Türkiye için savaş ihtimali bir kabus iken AKP için iktidarı kaybetmek, bulaştıkları yolsuzlukların hesabını vermek çok daha büyük bir kabus. O kabusun baskısı altında ise ülke şimdikinden çok daha tehlikeli mecralara sürüklenebilir.


●Haber kaynağı için tıklayınız…demokrasi43.com


●Gazete Peyik haber sayfaları  için tıklayınız…


Etiketler:
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız