Anasayfa Gazete Peyik YAZARLAR Mihman Yazarlar Sermaye Hareketleri ve ‘İhanet-i Vataniye’
Sermaye Hareketleri ve ‘İhanet-i Vataniye’

Sermaye Hareketleri ve ‘İhanet-i Vataniye’

Cumhurbaşkanı Erdoğan önce “Bazı işadamlarının varlıklarını yurtdışına kaçırma gibi gayretleri olduğunu duyuyorum. Bunların hiçbirine çıkış için izin vermemelisiniz. Çünkü bu adımlar ihanet-i vataniye’dir” dedi; sonra “Türkiye, serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkedir. Yatırım için değil, ülkesine güvenmediği için varlıklarının bir bölümünü yurtdışına çıkarma gayreti içinde olduğunu duyduğum bir kısım işadamlarına sitemimi dile getirdim” şeklinde sözünü değiştirdi. Önce ihanet gibi ağır bir suçlama, sonra mahcubiyet duyan bir sitem. Cumhurbaşkanı ekonomiyi küçük esnafın günlük tepkiselliğiyle okuyor. Faiz düşsün, altınları bozdurun, sermaye çıkmasın, bunları yapmayan vatana ihanet ediyor türünden açıklamalar aslında ekonominin içinde bulunduğu sıkıntının boyutunu da, kaynağını da bize gösteriyor.

Ekonomi çok ciddi bir kriz içinde ve bu krizin kaynağı bugünkü iktidar. İktidar mensuplarının ve ekonomi bürokrasisinin tüm açıklamaları tutarsız olduğu kadar ciddi bir panik halini de yansıtıyor. Topluma sürekli pembe yalanlar söyleyip, rakamlarla oynayıp, günü kurtarmak için halkın kaynaklarını ve doğayı acımasızca tahrip edenler, şimdi de tehdit aşamasına geçtiler. Oysa iktidara geldikleri günden bugüne küresel sermayenin direktiflerini tereddütsüz ve büyük bir iştahla hayata geçirmek adına her türlü yasayı bir çırpıda çıkardılar. Özelleştirme yasalarından kamu reformu yasalarına, SPK’dan BDDK düzenlemelerine kadar neoliberal programa uygun, hatta onu bile zaman zaman aşan düzenlemelerle ülkeyi küresel sermayenin cennetine, kumarhanesine çevirdiler.
Bu akıldışılık ekonomideki yapısal sorunları daha da derinleştirdi. Süreç ekonomiyi finansallaşma dediğimiz sağlıksız bir yapıya bağımlı kılarken, emekçilerin ve halklarımızın daha fazla yoksullaşmasına, ortak varlıklarımızın ve kaynaklarımızın değersizleşmesine ve israfına neden oldu. Bugün gelinen noktada ortaya çıkan tablonun yegâne sorumlusu iktidarda kalmak için her türlü kirli teklife açık olan AKP’dir. Bu tekliflerin büyük bir kısmı kuşkusuz finansal sermayenin lehineydi.

Finansal sermaye küresel trafik içinde en yüksek karlılığı sağlamaya yönelik biçimde hareket ediyor. Bir yandan küresel bürokrasi ülkeleri sermayenin dinamiklerine uygun düzenlemeler konusunda zorlarken, diğer taraftan ülkeler de küresel sermayenin tercih listesinde yer alabilmek adına yarışıyor. Neoliberal sürecin iktisadi alt yapısının özeti bu. AKP bu süreçte iktidarda kalmak adına küresel bürokrasiyi bile hayrete düşürecek kadar ‘cesur’ adımlar attı. Sonuç ortada…

Bunca yıl sonra gelinen noktada devasa borçlar, anlamsız bir yol-köprü yığınağı, konut arz fazlası söz konusu. Ekonomideki sorunlar azalmamış, artmış. İktidarda kalma arzusu hiç azalmamakta, hatta iktidardan düşme korkusu her geçen gün artmakta. Şimdi çok daha fazla sermaye girişine ihtiyaç duyuluyor ama o sermayeyi cezbedecek kaynaklar tükendi. Bu nedenle Cumhurbaşkanı bir gün esip gürlüyor, ikinci gün mahcup bir edayla geri adım atmak zorunda kalıyor.

Sermaye girişlerine bu denli bağımlı bir ekonomi, o sermayenin gelmesini veya çıkışını durdurmak istiyorsa şimdi çok daha fazla ödün vermek zorunda. Örneğin, daha fazla reel faiz, daha fazla imtiyaz, vergi istisnaları ve muafiyetleri gerekiyor. Bunu veremediğiniz durumlarda tehditlerin bir işe yaramadığı, ömrünün bir gün olduğu görülüyor. Ne yapmalı? Bu sermaye aklından biran önce kurtulmak gerek. Emeğin ve yoksul halkların aklıyla buluşmak, barış ve demokratik bir zeminde ekonominin yeniden yapılandırılması için bir yolculuğa çıkmak gerek. Bu iktidarın gideceği yol kalmamıştır, önce iktidarı değiştirmek gerek…


●Haber kaynağı için tıklayınız…demokrasi43.com


●Gazete Peyik haber sayfaları  için tıklayınız…


Etiketler:
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız