Anasayfa Gazete Peyik YAZARLAR Peyik Yazarlar Osmanlı Devletinde Sınıflar
Osmanlı Devletinde Sınıflar

Osmanlı Devletinde Sınıflar

Orijinal adı ‘Devlet-i Al-i Osman’ (Osman ailesinin devleti) olan Osmanlı devletinde sınıflar konusu tarihe ilgi duyanların dahi pek bilmediği ya da yanlış bildiği konulardan biridir. Tarihe pek ilgi duymayan ya da bu alanda araştırmacı yetiştiremeyen sol kesim, bir istisna olarak, bu konuyu 1960’lı ve 70’li yıllarda tartışmaya çalışmışsa da pek fazla bir bilgi ve analiz ortaya koyamamıştır. Türkiye’de tarih araştırması yapanların tamamına yakını sağ kesimdendir ve bu durum, gerçek tarihin öğrenilmesinde önemli engellerden biridir.

Tanzimat (1839) dönemine kadar Osmanlı devletinde tımar sistemi vardı. Bu sistem, genel olarak üç sınıfı içeriyordu:

  • Ülkedeki tüm arazilerin ve insanların sahibi olan padişah ve ailesi
  • Padişahtan aldığı yetkilerle görev yapan yöneticiler
  • Köylerde ve şehirlerde tarım ve küçük sanayi üretimi yapan geniş bir halk tabakası

Yönetici sınıfın orijinal adı ‘rai’dir, Rai, Arapça bir kelime olup ‘çoban’ anlamındadır. Bunların yönettiği sınıfın, yani halkın orijinal adı ise ‘reaya’dır ve ‘sürü’  anlamındadır.

Rai (çoban) sınıfında mirliva (liva beyi), mirmiran (eyalet beyi, beylerbeyi), kadı ve sipahiler vardı. Rai, maaşını devletten değil, yönettiği halk kitlesinden alırdı. Bu sınıfta en kalabalık gurup, sipahi denen profesyonel askerlerdi. Askerlik (sipahilik) babadan oğula geçerdi. Genellikle şehirlerde oturan sipahilere beş ya da altı köyün vergi ve harçları bir sipahiye tahsis edilirdi. Sipahi bunları yeni yılın ilk gününde toplar, paranın bir miktarını padişah ailesine gönderirdi. Onun görevi, savaş olduğunda askere gitmekten ibaretti.

Halkın yüzde 95’inden fazlasını teşkil eden reayanın yerleşim birimi ve meslek değiştirmesi yasaktı. Çünkü bu durumda sipahinin geliri azalıyordu. Sürü sahibinin koyunları azalıyordu yani. Reaya, kıtlık gibi nedenlerle yıllık vergi ve harçları ödeyemezse şehirlerdeki murabahacılar (faizci) onun yerine öder ve ertesi yıl parayı reayadan faiziyle alırdı. Reayanın yüzde 10’u gibi bir kesim yarı-göçebe idi ve bunlar da belli sipahilere tahsis edilmişti.

Bir örnek de kadıdan (hakim) verelim. Kadı’nın maaşını devlet ödemez, mahkeme başına aldığı yüzde 30-50 harçlarla geçinirdi. Ne kadar çok mahkeme olursa kadı’nın geliri de o kadar yüksek olurdu. Bu durum, doğal olarak kadı’nın suç işlemeye teşvik gibi tasarruflarda bulunmasına yol açıyordu.

Dinsel görev yapan hoca, papaz, haham vb de reaya sınıfındandı ve halkın gönlünden kopan buğday bulgur gibi şeylerle yetinirdi, devlet onlara maaş ödemezdi


HAMZA AKSÜT –  Yazarın diğer yazıları için tıklayınız…


 

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız