Anasayfa Gazete Peyik YAZARLAR Peyik Yazarlar İşaretle Bakalım!
İşaretle Bakalım!

İşaretle Bakalım!

“Çocuk işi” mi diyelim? Yoksa “meczupların provokasyon denemeleri” mi diyelim? Siz söyleyin, ne diyelim? Ne de olsa nasıl tepki vermemiz gerektiğini, neye-nasıl inandığımızı, neyin içinde-dışında olduğumuzu, tarihimizi dört dörtlük Aleviliğinizle bizden daha iyi biliyorsunuz ve ne yapacağımızı da uzun uzun salık veriyorsunuz!…

21 Kasım akşamı Malatya Cemal Gürsel Mahallesi’nde 13 Alevi ailenin kapılarına işaret konulduğunda kim bilir neyle meşguldük! Hiçbir önemi yok!

Sabahında kapılarını açan aileler polisin olay yeri inceleme yaptığı esnada öğrenirler ne olduğunu!

Olayın gerçekleştiği mahallenin tarihi bütün Alevilerin belleğinde yer edinen yaşanmışlıklara sahip. Zira 1978 yılının ilkbaharı, bu mahallede Aleviler üzerinde hayata geçirilmek istenen katliam, önceden fark edilmesiyle çeşitli önlemler alınarak başarısız olması sağlanır. Burada istenilen elde edilemeyince proje Maraş’a taşınır. Ve aynı yılın Aralık ayında Maraş’ta Alevilerin evleri ve iş yerleri işaretlenerek katliam hazırlıkları yapılır. Sonuç herkesin malumu!

Bütün Alevilerin hafızasında hiçbir zaman silinmeyecek bu olaylar dizini kuşkusuz evleri işaretlenen aileleri ciddi anlamda tedirgin etmektedir. Bu da Türkiye’de yaşayan Alevilerin her an yaşayacağı gerçekliklerden biridir!

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da da bir cemevine, cem esnasında camları kırılarak içeri yanıcı madde atıldı. Yangın büyümeden önlendi fakat bu kısa zamanda gerçekleşen ikinci saldırıydı. Emniyet olayın zanlısı diye yakaladığı kişinin “zihinsel engelli” biri olduğunu açıkladı. Yani olay adli bir vakaya dönüştü! İlginç!

Malatya emniyeti Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki evlerin işaretlenmesine dair bol Alevi güzellemesi bir açıklama yayımladı. Emniyet “Bugüne kadar ilimizde gerçekleşen benzer provokatif eylemler karşısında sağduyulu tutum sergileyen vatandaşlarımız ve sivil toplum örgütlerimizin, bugün yaşanılan provokatif eylemde de aynı sağduyulu tavrı sergileyeceğine inancımız tamdır. İl Emniyet Müdürlüğü olarak olayın faillerinin en kısa zamanda bulunup adalet önüne çıkartılması yönünde çalışmalar hızlı bir biçimde devam etmektedir.” diyor! Yine sağduyulu olması gereken Alevilere yönelik hangi saldırıların faillerini yakaladınız? Hangi provokatör ceza aldı? Var mı bir cevabınız?

Yine aynı emniyetin aynı açıklamasında aba altından sopa gösterircesine “Her tür provokasyon denemesi sonrasında, ilimizin saygıdeğer Alevi dedelerinin her zaman devletimizin birliği ve milletimizin huzurunun devamlılığı yönünde iradelerini beyan ettikleri bilinmekle, provokatörlerin amacına ulaşamayacağı aşikardır.” İfadeleri de neyin nesi? “bakın yanımızda durmazsanız başınıza nelerin geleceğinin işaretleri bunlar” mı diyorsunuz? Yok, “biz bu kişileri bulup hak ettiği cezayı alması için çalışacağız” diyorsanız 2012 yılında yine Malatya’da Alevi ailelerin evlerini işaretleyenlere ne olduğuna da cevap vermek zorundasınız!

Kapıları işaretlenen aileler mutlaka şaşırmıştır, fakat genel anlamda pek de şaşırmadık. Malum sistemli saldırıların tarafı olanlar bir süre sonra aynı şeylere ilk anda verdikleri tepkinin çok uzağında reaksiyon gösterirler. Tamam, bu da doğru! Yanlış olan ne?

Ortada bir yanlış yok! Aksine olması gerekenin olmaması var. Olması gereken ne mi?

Mesela;

Alevi kurumlarının hala birkaç basın açıklamasının dışında reaksiyonlar gösterememesi;

Evlerin işaretlendiği mahallelerden ülkenin gündemini oluşturacak kitlesel tepkilerin üretilememesi;

Eylem, etkinlik veya açıklamalarda Sünni şahsiyetlerin-kurumların desteğini alacak girişimlerin olmaması;

Aleviler, Sünniler, Ermenilerin hep birlikte “bu mahallede birlikteyiz, Can’ız, buradayız” diyememesi;

Ciddi saldırıların her an gelişme ihtimalinin bilinmesine ve Devletin hiçbir güvence vermemesine rağmen öz savunma önlemlerinin alınmaması,

Ve her şeyden önce Alevi kurumlarının örgütlenmeyi esas alarak kendini yenileyememesi ve giderek daralmasıdır.

Aslında tarihsel birikmişliğin öfkesiyle bir arada durmaya çalışsa da Malatya’da evinin kapısı önünde ellerini birbirine kenetleyen kadının fotoğrafı Alevilerin durumunu özetliyor.

Son olarak şunu da not düşerek yazımızı bitirelim. Bugün Yezid’in sürekleri en korkak halleriyle “bakın ne kadar saklansanız da yerlerinizi biliyoruz, bir gece ansızın gelebiliriz” mesajını verdikleri ev işaretlemelerinin hiçbir anlamı yok! Çünkü Aleviler giz perdesini siz saldırdıkça üzerinden söküp attı!

Unutmayın, İmam Hüseyin de Pir Sultan Abdal da hala yaşıyor! Nerede mi? Sende, bende, bizde!


 Sezgin Kartal–  Yazarın diğer yazıları için tıklayınız…


 

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız