Anasayfa Gazete Peyik YAZARLAR Mihman Yazarlar İktidarın yeni kalkınma politikası
İktidarın yeni  kalkınma politikası

İktidarın yeni kalkınma politikası

Ülkenin dört bir yanından mahpusların bugünlerde sürgün edildiği Bünyan’ı size biraz tanıtmak isterim: Bünyan, Kayseri’ye bağlı küçük bir ilçe. Bünyan halkı, hallerinden memnun olmalı diye düşünüyorum; çünkü Belediye Başkanı da Ak Partili biri.

Bünyan tarihinin çok eski olduğuna dair kanıtlar, ilçe yakınlarındaki köylerdeki mevcut mağara ve kalıntılardan anlaşılıyor. MÖ 4000-1200 yıllarından Hititlere dayandığı belirtiliyor. İran, Asur ve Roma kültürlerini yaşamış, Anadolu Selçuklu Devleti sonrasında, bölge Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmış.
Eskiden adı “Sarımsaklı” olan ilçe, 1895 yılında Sivas ilinin Pınarbaşı (Aziziye) ilçesinden çıkartıldı ve Bünyan-ı Hamid adını kazanarak, ilçe oldu. Bu isim “Hamid’in Yapısı” anlamına gelmekte. 1908 yılında Meşrutiyet’in ilanı sonucu Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’in tahttan indirilince, Hamid adı kaldırıldı ve ismi Bünyan olarak devam etti. 1912 yılında Sivas ilinden ayrılarak Kayseri iline bağlandı.

Coğrafya: Bünyan merkezi, Koramaz Dağı’nın kuzey yamacına kurulmuş. İl merkezine 40 km uzakta bulunan ilçenin toplam yüzölçümü bin 306 km² olup, ilçenin rakımı bin 375 metredir.

İklim: Karasal iklim hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçer. Yağmurlar genel olarak Nisan, Mayıs ve Ekim aylarında boldur. Kar ise Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yağar. Yıllık ortalama yağış miktarı 35 santimetredir. Yıllık ortalama sıcaklık 10° civarındadır. Gece ile gündüz arasındaki ısı farkı oldukça fazladır.
Bitki Örtüsü: Son yıllarda ilçe merkezinde ve köylerde bulunan su boylarında kavak ve söğüt ağaçları dikilmeye başlandı. Meyveciliğe yönelik olarak ise, meyve bahçeleri mevcut. İlçede kayısı, elma ve armut bol olarak yetişiyor.
Nüfus: Toplam ilçe nüfusu 26 bin kişi. Bünyan Şeker Fabrikası ve Sümerbank’ın kapatılmasıyla işsiz kalan yüzlerce kişi Kayseri’ye göç etti. Sağlık ve eğitimin yetersizliği nedeniyle birçok insan şehre gitti ve geriye çoğunlukla yaşlılar kaldı. (1980’li yıllarda 50 bin civarında olan nüfus, 2000’li yıllardan itibaren 25 bine kadar düştü.)
Ekonomik yapı: İlçe ekonomisini tarım, hayvancılık, mevsimlik inşaat işçiliği ve halıcılık oluşturur. İlçede bulunan tek fabrikada 50-55 civarında insan çalışıyor. Halıcılık ilçe merkezi ve köylerde uğraşılan bir zanaat dalı olarak yerini korusa da, son 10 yıl içinde önemi ve kapsamı azalıyor.

Sosyal yapı: İlçe eğitime önem vermekte. Ancak Erciyes Üniversitesi’nin herhangi bir kolunun ilçede olmaması şaşırtıcıdır. Çok yaşlı kimselerin dışında, okuma yazma bilmeyen sayısı çok azdır. Okuma yazma oranı % 99’dur. İlçe genelindeki tüm okullarda “Tekli Eğitim” yapılmakta.

Bacasız sanayi: Bünyan’a kurulmakta olan cezaevi kampüsü dolduğunda en az 2 bin mahpus olacak. Bunlar için 200 kadar gardiyan ve 100 kadar jandarma gerekecek. Mahpuslar ve güvenlik görevlilerinin yiyecek ihtiyacı, görüşçülerin Bünyan’daki geceleme ve günlük harcamalarıyla fabrikasız Bünyan, işte böyle kalkınacak(!) İktidarın yeni iktisadi politikası bu olmalı. Nitekim, yeni cezaevleri yapılan yerlere müjde, işte böyle sözlerle veriliyor.


●Haber kaynağı için tıklayınız…demokrasi43.com


●Gazete Peyik haber sayfaları  için tıklayınız…


Etiketler:
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız