Anasayfa Gazete Peyik YAZARLAR Peyik Yazarlar Hüzün, Hazan, Yoksulluk
Hüzün, Hazan, Yoksulluk

Hüzün, Hazan, Yoksulluk

Hayat nasıl sararır güneşin altında
Hüznün ırgatlığını kim anlatır?
Ve fındık
Ve pamuk
Ve buğday
Satılan kalbin ortasıdır
Veda etmişse sabahlara
Umut ve sevda,
Altın çağa gizlenmiş
O iklimlerdedir artık…

“Onlar” güne hep karanlıkta başlar. Sabah güneşiyle yarı mahmur kalkarlar toprakla aralarına koydukları kilimden; acılı bir umutla başlarlar işe… Mevsimsizdirler ama tüm mevsimler, öfkesini dolaysız boca eder onların üzerine. Hayatlarında yaz mevsimi olmasın diye iç geçirdikleri de olur, hemen vazgeçtikleri de. Sadece bu mevsimde günde 16 saat iş bulabilirler çünkü, 10 lira alacak olsalar bile. Hem Çukurova’da, güneş tepeye yükselmeye başladığında, ne şikayete mecalleri kalır ne de düş kurmaya… O esmer ülkenin çocuklarının yüzleri, daha da esmerleşmeye başlar. Dizanteri ve sıtmayla başlayan kara kader, ömürlerinde görecekleri kederlere bile izin vermeyecektir… Saman sarısı çocukların tuvaletsiz ve susuz kalması düşünülmez bile ne kadar pamuk toplayacaklarının yanında… Yaşıtları gibi eğitim, sağlık ve gelecek güzel günlere ilişkin düşler kurmalarına bile izin verilmez bu yoksul çadırlarda. Erkenden daha erken büyür mevsimsiz çocuklar. Ülkenin geleceği,düşsüz kalacakmış kimin umrunda! Kanayan bir yara olsalar da, ne de olsa, çığlıkları ulaşmaz sahil yalılarına. Gönülsüz, gülümsemesiz ve yarı uykulu uyansalar da sabahlara, yüce devletin daha büyük işleri vardır ve onları düşünecek zamanı hiç olmayacaktır! Artık çocukların sevinçlerini düşünmek ayıptır bu savaş gibi yaşamlarda.

Akşam olacaktır ve yürekleriyle birlikte tartıya çıkaracaklardır emeklerini. 10 liradır hayatlarının en sıcak günlerinin karşılığı. Gün kararmıştır artık. Ağır ve yorgun oturdukları o kilime benzer bez parçaları alır mı acılarını bilinmez ama, içli bir gülümsemeyle izlerler, çocukların bezden yapılmış toplarla oyunlarını. Sonra gözlerini kıpırtısız yatırırlar uzaklara. İsli çaydanlıktan akan o koyu kahverengi suyu içerken, çok eskilerde kalmış anılarını da yudumlarlar sanki. Günün en endişesiz ve tevekkül vaktidir bu saatler, ne ki çok kısa sürer… Artık sabahlara kadar süren ağrılar eşliğinde, gözler usulca kapanmak zorundadır. Kaybolan düşlerinin ardından rüyaları da Kafdağı’nın ardına kaçar. Çukurova’ya uyansalar da, Karadeniz’e çıksa da sabahları fark etmez artık. Çare yok, ferman yakalarına devletin temsilcileri eliyle yapıştırılmıştır. “Yılın 6-7 ayında evlerinden ayrı, yurdun dört bir yanında hasat yapan, alınteri döken tarım işçileri, yaşadıkları onlarca sorun yanında, bir de potansiyel suçlu muamelesi görmektedir” der ve susar Fındık-Sen Başkanı Kutsi Yaşar bir açıklamasında; boğazını fındıktan büyük bir şeyin tıkadığını bilerek…

İşte, tüm bir hayatı anlamlı kılan, umutların, hayallerin, ekmeğin, çocuk sevgisinin ve aşkın adı olur beyaz pamuk, fındık, kayısı ve her neyse ellerini kanatan. Ucuz ve güvencesiz emeğin sahipleridirler. Çalıştıkları resmi rakamlarda görünürken, ürettiği değerler resmi rakamlara yansımaz. Toprağın ve hasadın isimsiz kahramanlarıdır onlar. Çoğunlukla kamyonların kasalarına doldurulup istif şeklinde taşınırlar bir yokluktan diğer yokluğa… Ve ölüm bir ıslak mendil gibi durur her daim alınlarında, terlerine bulanmış yüzyıllık acılardan kurtarmaya gelmiştir sanki… Kendini bile taşıyamayan o eski kamyonetlerin sırtında gidilecek yere varmak imkansızdır ama, o arkaik duaların gücü vardır avuçlarında. Ölürler ve haber bültenlerinde de hep onlar suçludurlar. Taşınırken yollarda dökülen ekinler gibi bir kısmı giderken, bir kısmı gelirken yolları kana bulayarak, dönemez olurlar doğdukları topraklara. Tabutla dönenleri derin bir tevekkülle karşılar yakınları. Sanki ölüm kurtuluşları olmuştur.
En son Sivas’ta tutuldular ölüme, Madımak Oteli’ne birkaç kilometre kala. 33’lere karıştı 24 Kürt ırgatı. Kendileriyle birlikte yollara saçılan eşyaları da yoksulluklarına tanıklık ediyordu sanki; eski bir yorgan, piknik tüpü, birkaç kırık kap ve düşleri… Ortalık yere serilmiş ve kullanılmaz olmuşlardır artık. Bu son, ne devleti utandıracaktır ne de onların emekleri sayesinde akşam sofraları kuran bizleri. Belki çağ utanacaktır yalnızca, bir de fındık ağaçları.


 AHMET BAKIR–  Yazarın diğer yazıları için tıklayınız…


 

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız