Anasayfa Gazete Peyik 2.Sayfa Memleket Hırsızlık yaparken kameralara yakalanan polisten ilginç talep
Hırsızlık yaparken kameralara yakalanan polisten ilginç talep

Hırsızlık yaparken kameralara yakalanan polisten ilginç talep

Ev baskınında hırsızlık yaparken kameraya yakalanan polis memuru A.V.H., hakkında açılan davaya “yayın yasağı” konulmasını istedi. Dilekçesinde “Türkiye aleyhine anti propagandaların önlenmesi için” diye yazan polisin talebi “başvuru yanlışlığından” reddedildi.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan R.T’nin kaldığı ikamette yapılan arama sırasında evde bulunan ziynet eşyaları ile 400 TL para çalarken kameralara yakalanan polis memuru A.V.H. hakkında açılan davaya “yayın yasağı” konulmasını talep ettiği ortaya çıktı. Olayın görüntülerinin KHK ile kapatılan dihaber’de 22 Ağustos 2017’de yayınlanmasından iki gün sonra sanık polis A.V.H., Salihli 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ne dilekçe vererek, davayla ilgili “yayın yasağı” konulmasını istedi.
‘TÜRKİYE ALEYHİNE ANTİ PROPAGANDALARIN ÖNLENMESİ İÇİN…’
A.V.H. dilekçesinde şu ifadelere yer verdi: “… Dava dosyasında sanık durumundayım. İddianameye konu olay yaklaşık bir yıl önce yaşanmıştır. İddia edilen hırsızlık olayı ile ilgili mahkemenizde yargılama devam ederken, olaya siyasi ve etnik boyut kazandırmak isteyen kötü niyetli kişiler sanki olay yeni olmuş gibi olayı sosyal medyada ve yazılı basına servis ettiler.  Kötü niyetli ve Türkiye Cumhuriyeti muhalifleri kişiler ve dosyadaki yasal temsilcileri; üzerine atılı hırsızlık suçunu bahane ederek başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Polis teşkilatımızı ve şahsımı kamuoyunda küçük düşürmek için basın ve sosyal medya yoluyla anti propaganda yapmaktadır. Kötü niyetli ve Türkiye Cumhuriyeti Muhalifleri kişiler ve dosyadaki yasal temsilcilerinin şahsıma, emniyet teşkilatına ve dolaylı olarak Türkiye Cumhuriyeti aleyhine yaptıkları anti propagandaların önlenmesi için yayın yasağı konmasını istiyorum.”
MAHKEME ‘YANLIŞ BAŞVURU’ DİYE REDDETTİ 
Yargılama yapan mahkeme, yayın yasağı konusunda kararı Sulh Ceza Hakimliği vereceğini belirterek, A.V.H’nin yayın yasağı talebini reddetti. Sanık A.V.H’nin Sulh Ceza Hakimliği başvurup başvurmadığı konusunda ise bir bilgi edinilemedi.
‘SANIK PANİK HALİNDEYDİ’
Öte yandan Salihli 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın Ekim ayındaki 3’üncü duruşmasında olayı gören bir tanık daha dilendi. Sanık A.V.H’nin katılmadığı duruşmada, tanık olarak dinlenen S.T., o günü şöyle anlattı: “Olay günü kayınbabamın evinde arama yapıldı. Arama yapılırken ben dışarıdaydım. Arama bittikten sonra içeriye girdik. İçeriye girdiğimizde kaynanamın ziynet eşyalarını bulamadık. Daha sonra komiser ile birlikte üç dört kere daha aradık. Ancak ziynetleri bulamadık. Ancak sanık panik halindeydi. Sanık daha sonra bizden önce hızlıca odaya girerek, çarşafın altına elini hızlıca soktu çıkardı ve ‘Sizin altınlarınız burada’ dedi.”
Tanık S.T. “Siz daha önce çarşafın altına bakmış mıydınız” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Biz evde eşyaları ararken daha önce çarşafın altına defalarca bakmıştık. Aynı şekilde sanık çekyatın altında da ziynet eşyaları buldu. Biz oraya da bakmıştık.”
Mahkeme, diğer tanık K.K’nin dinlenmesine karar vererek, davayı 20 Aralık’a erteledi.
DAVA HAKKINDA
Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Gaffar Okkan Mahallesi’nde 5 Eylül 2016 tarihinde hakkında yakalama kararı çıkarılan R.T’nin kaldığı eve yapılan baskında R.T’yi bulamayan polis, evde arama yaptı. Polis, evde 2 saat süren aramayı bitirip evin bahçesinde tutanak tuttuğu sırada ev sahipleri, yakında evlenecek olan çocukları S.T. için evde sakladıkları 2 altın bilezik, 1 cumhuriyet altını, 2 çeyrek altın ve 400 TL paranın arama sırasında kaybolduğunu fark etti. Kayıp olan altın ve paraları bulmak için ev sahipleri polislerle birlikte 1 saat boyunca evi didik didik aramasına rağmen bulamadı. Ev aramasında yer alan Salihli İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Grup Amirliği’nde görevli polis A.V.H., ilk önce kayıp olan bileziği, ardından 1 bilezik ve 2 çeyrek altını buldu. Ev sakinleri, polisin kayıp ziynet eşyalarını çaldığını, bunu fark etmeleri üzerine ziynet eşyalarını bulmuş gibi kendilerine verdiğini söyleyerek, şikâyetçi oldu.
HIRSIZLIK KAMERALARA YAKALANMIŞTI
Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) kapatılan dihaber’in 24 Ağustos 2017’de yayınladığı polis kamerasına ait görüntülerde hırsızlık olayı saniye saniye kaydedilmişti. Çok sayıda polisin şafak vakti eve baskın yaptığı görülen görüntülerde polisler evdeki odalarda tek tek arama yaparken, salondaki yüklükte arama yapan polis A.V.H.nin, bulduğu cüzdanın içerisini didik didik aradığı görülmüştü. Başka bir polisin, şüpheliye, “Aradıktan sonra cüzdanı kardeşine verin” sözlerine rağmen elini uzatan ev sakinlerine cüzdan verilmemişti. Polis A.V.H’nin, cüzdanı alarak yüklüğün üst kısmına geçip, kapatmadığı yüklüğün kapağı arkasında cüzdanla bir süre oyalandığının görüldüğü görüntülerde, sanığın göz ucuyla kameraya ve çevresine baktıktan sonra cüzdanı sahibine verdiği kameralara yansımıştı. Arama sırasında A.V.H’nin dolabın içinden aldığı bir şeyi sol cebine koyarak arama yapmaya devam ettiği görülürken, ailenin para ve ziynet eşyalarının kaybolduğunu fark etmesi üzerine A.V.H’nin paniklediği kameraya takılmıştı. Kayıp olan para ve ziynet eşyalarının aranması sırasında aile ve polisler arasında tartışma yaşanırken, polisler dışarıya çıktıktan sonra A.V.H. tekrar içeri girerek, eşyaları bulduğunu söylemişti.
Gözaltına alınan polis A.V.H, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmiş ve yurtdışı yasağı konularak serbest bırakılmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü İzmir Teftiş Kurulu Başkanlığı, polis hakkında idari soruşturma başlatarak, A.V.H’yi 10 Ekim 2016’da açığa almıştı. Olayla ilgili soruşturma başlatan Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı polis memuru A.V.H. hakkında “Bina içinde muhafaza altına alınmış olan eşyayı çalmak” suçlamasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlamıştı.
MA / Ahmet Kanbal 

●Haber kaynağı için tıklayınız…mezopotamyaajansi.com


●Gazete Peyik haber sayfaları  için tıklayınız…


Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız