Anasayfa Gazete Peyik YAZARLAR Peyik Yazarlar Dersimden Tunceli’ye!
Dersimden Tunceli’ye!

Dersimden Tunceli’ye!

Eskilere baktığımızda Dersim ismi”Kürtçe’de gümüş kapı, ”Zazaca’da duvarlı “anlamlarına geldiği rivayet edilir.
“Dersim “çok uzun yüz yıllara dayanan bir bölgedir.
“Dersim, de “Kızılbaş Aleviler,Kürtler,Ermeniler,Türkler hep birlikte barış içinde bir arada yaşamış bir coğrafyanın adıdır.
Selçuklu’dan Osmanlı’ya,Osmanlı’da Türkiye Cumhuriyetine 1937 yılına kadar bu üç devlet tarafında Dersime  100’e yakın askeri hareket düzenleyip Dersim bölgesini teslim almak isteselerde hiç birinde başarı elde  edemezler.
“Çünkü”
-Dersim bir kızılbaş Alevi bölgesi olduğu için özellikle Osmanlı döneminde yüz yıllarca yurtluk ve ocaklık biçiminde örgütlenip pir,mürşit,dede ,baba,ana talip üzerinde bir birlerini denetleyen özerk olarak yönetilen bir yer olmasından dolayı.
-Çok dağınık ve zor bir bölge olması
-Aşiret ve ocak kültürünün yaygın olması vs.
Cumhuriyetin ilanından sonra Dersim Bölgesi’nde, özellikle Tanzimat’tan sonra, merkezi yönetimin güçlendirilmesi için bu hiyarşi yapının yok edilmesi gerektiğine karar veren Cumhuriyet kadroları Dersimi bir çıban olarak görüp oranın tümden temizlenmesi için bir siyasal ve sosyal zemin oluşması sağlanır.
Asıl dersim’i yok etme tarihi 1935 yılında çıkan Tuncelli kanunu Dersim ismini kaldırıp yerine bu gün de kullanılan adı Tunceli olarak değişmesi.
Bunun yanı sıra ilçelerin,köylerin ovaların,yaylaların isimlerinin de bir çoğu değiştirildi.
O isimleri tarihten silip atmak isteselerde o bölgenin insanları bir çok yeri eski isimleriyle halan  anıyorlar.
”4 Mayıs 1937 yılında”bakanlar kurulu kararı ile çıkan özel kanunla  Dêrsimi tüm olgularıyla yok edip yüz yıllardır o bölgede yaşayan halkların tüm yaşanılmış kültürlerini unutturmak istediler.
“1937 yılında” başlayan Dersim katliamı”1938 yılının”sonuna denk sürer.
Devletin Dersimi yok etme sürecinin sonucu yaklaşık”70 bin”kişinin kat edilmesiyle sonuçlanır.
“100.bin”civarı insandan batı illerine ikişer,üçer aile olarak sürgün edilir,buda yetmezmiş gibi  yüzlerce kız çocuğuda mal bölüşür gibi gerek askerlere gerekse devlet görevlilerine vererek köklerinden kopardılar.
Amacı’da yeni nesiller yetişemesin diye.
Dersimde amaçlanan yüz yıllardan beri bu coğrafyada yaşayan kızılbaş Aleviliği  yok etmek” bu katliam ve tıran,va günümüze denk süre gelmiştir.
Köklerinden koparılan o küçük kız çoçuklarının bir kısmı bu gün yeniden köklerini bulmanın peşindeler.
Dersimin kayıp kızları adıyla
Devletin dersimde uygunladığı bir
“katliam,dır.”
Dersim katliamı “devletin it,da ettiği gibi devlete karşı bir isyan yada başkaldırı,sa “isyanı örgütleyen “Seyit Rıza  ve arkadaşları ise “o zaman bu insanlar idam edildiğinde bu olayların bitmesi gerekirdi.Ama “Devletin Derdim,de uyguladığı en büyük katliam “Seyit Rıza ve arkadaşları idam edildikten sonra “yaşanmasının nedeni nedir ?
“Çünkü “
Bir merminin bir insan canından daha değerli olduğu,tüfek dipçikleriyle ve süngülerle vahşice kat edilen insanlar bunun en açık örneğidir.
Neresinden bakarsanız bakın “Dersim bir  Kızılbaş Alevi katliamı”olmasına rağmen,ne yazık’ki bölge halkı dışında Batı’da,iç Anadolu’da Ege’de yaşayan diğer Aleviler tarafından hiç dillendirilmez,ve anılmaz.
“Neden,mi”
“Çünkü”
Devlet milliyetçi bir politika izleyerek dersim katliamını meşru gösterip yok edilmesi gereken bir çıban olduğunu dillendirip meşru hale getirmeyi ne yazıkki başardı.
Dersim katliamı Cumhuriyet döneminde olan en büyük Alevi katliamı olduğu halde tüm Aleviler tarafından kabul görünmüyor.Bu da  devletin uyguladığı milliyetçi,ırkçı söylemi toplum arasında dil,din,inanç,bölge olarak ayrışmasına neden olduğu.
“Dersim bir Alevi katliamıdır.Gerek Osmanlı,gerekse ondan önce yaşayan katliamları gibi
Bur da can alıcı nokta  bir kesim Alevi’nin de bunu böyle görmenesi  “ille’de dostun bir tek gülü de yaralamaz bizi.
Dersim katliamını yeni kurulan cumhuriyete karşı gerici bir başkaldırı olarak görüp savunan kendisine solcu,sosyalist,komünist diyen örgütler ve çevrelerde olup devletin uyguladığı bu katliamı meşru görenlerinde olduğunu unutmayalım.
Dersim katliamının üzerinde”80 yıl “geçmesine rağmen halen açılan o derin yara kanamaktadır.
Geçmişte yaşanmış diğer katliamlara karşı göz yaşı dökenler söz konusu Dersim olunca seslerini çıkarmazlar.
Sonuç ihtiyatiyle selçuklu,dan  bu yana yüz yıllardır.
Tüm devletler ve ihtiyarlar tarafından yok edilmeye çalışılan,Dersim bu günde barajlar,la,hesler,le,orman yangınlarıyla,maden ocaklarıyla yok edilmeye çalışılıyor.
Dersim,acının,umudun,isyanın adıdır.
Son sözümüzü,
Pir Seyit Rıza’nın sözüyle bitirelim.
Sandık,ki bizi Kerbela’ya götürüyorlar,ne bilirdik’ki kerbelayı buraya getireceklerini.
Acısız bir dünya için Muhabbetle kalın


Emrah Kılıçgedik Yazarın diğer yazıları için tıklayınız…


 

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız