Anasayfa Gazete Peyik 2.Sayfa Aleviler ‘Cemevlerinde kadınların başını örtmeye zorlanması yozlaşmadır’-VİDEO
‘Cemevlerinde kadınların başını örtmeye zorlanması yozlaşmadır’-VİDEO

‘Cemevlerinde kadınların başını örtmeye zorlanması yozlaşmadır’-VİDEO

●Araştırmacı- Yazar Ayhan Aydın, bazı cemevlerinde kadın erkek ayrı oturmasına ve kadınların başlarını örtmesine tepki gösterdi. Pirha’ya konuşan Aydın, “Cemevlerinde kadın erkek ayrımının olması kadınların başörtü takmaya zorlanması veya bazı dedelerin Sünni pratiklerini daha çok yaşama geçirmeleri, Sünni ibadetlerinde olan bazı kelimeleri cemlerin içine sıkıştırmalarının hepsi yozlaşma ve asimilasyondur” dedi.   

Araştırmacı-Yazar Ayhan Aydın bazı cemevlerinde ibadet sırasında kadın ve erkeğin ayrı yerlerde oturmasını ve kadınların başörtü takmaya zorlanmasını Pir Haber Ajansı’na değerlendirdi.

“ALEVİLER KENDİ İÇİNDEKİ SORUNLARI GÖZARDI ETMEYEREK ÇÖZMELİ”    

Ayhan Aydın, cemevlerinde kadın erkek ayrımının yapılması, kadınların başörtü takmaya zorlanması veya bazı dedelerin Sünni pratikleri daha çok yaşama geçirmeleri, Sünni ibadetlerinde olan bazı kelimeleri cemlerin içine sıkıştırmalarının yozlaşmaya ve asimilasyona yol açtığına dikkat çekti.  Aydın, “Bunu sadece devletin baskısı ile açıklayamayız. Alevi toplumunun kendi içindeki gelişmeleri de mutlaka gözardı etmeden ivedilikle bazı sorunları çözmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“GİDEN ZAMAN BİZDEN VE ALEVİLİKTEN GİDİYOR”   

“Benim gördüğüm kadarı ile Alevi kurum başkanları, aydınları, yazarları her ne kadar bazı sorunları arada gündeme getirip güzel görüşler belirtseler de yetersiz kalıyorlar” diyen yazar Ayhan Aydın şöyle devam etti:

“Bu durumun çalıştay niteliğinde daha sık tartışılıp konuşulması gerekiyor. Çünkü giden zaman bizden, hayatımızdan ve Alevilikten gidiyor. Bu nedenle cemevindeki yöneticileri, sorunları, sıkıntıları ve yönelimlerin de ayrı bir çalıştayda ele alınması gerekiyor.”

İsmet SEFER/İSTANBUL


●Haber kaynağı için tıklayınız…pirha.net


●Gazete Peyik haber sayfaları  için tıklayınız…


Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız