Anasayfa Gazete Peyik 2.Sayfa Siyaset Birdal’dan Demirtaş tepkisi: Demokratik siyasetin özgürlüğü gasp ediliyor
Birdal’dan Demirtaş tepkisi: Demokratik siyasetin özgürlüğü gasp ediliyor

Birdal’dan Demirtaş tepkisi: Demokratik siyasetin özgürlüğü gasp ediliyor

● HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın duruşmasında yaşananlara İnsan Hakları Derneği’nin önceki Genel Başkanlarından Akın Birdal, twetter hesabından tepki gösterdi. Birdal, “Selahattin Demirtaş’ın adil yargılanma ve savunma hakkı ihlal edilmekle kalınmayıp, aynı zamanda demokratik siyasetin özgürlüğü de gasp ediliyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davanın ilk duruşması Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde bulunan duruşma salonunda başladı. İlk olarak 20 kişilik bir salona alınmak isteyen duruşma, itirazlar üzerine 120 kişi salona alındı. Duruşmaya, yabancı heyetler alınmadı.

Duruşmayı HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri izliyor. Yüzlerce kişi de soğuk havaya rağmen cezaevi önünde bekleyişini sürdürüyor.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 31 fezlekeden tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasında savcı tutukluluk halinin devamını istedi. Demirtaş’ın avukatları, “İktidarın kılıcı olunmayacak kararlar vermenizi istiyoruz” dedi.

Demirtaş’ın duruşmasında yaşananlara İnsan Hakları Derneği’nin önceki Genel Başkanlarından Akın Birdal, twetter hesabından tepki gösterdi.

Birdal, “Selahattin Demirtaş’ın adil yargılanma ve savunma hakkı ihlal edilmekle kalınmayıp, aynı zamanda demokratik siyasetin özgürlüğü de gasp ediliyor” dedi. Birdal, ancak bu tutum ve her türlü hukuksuzluğun halkın kimliğine ve siyasi iradesine sahip çıkmasını engelleyemediğini de ekledi.


●Haber kaynağı için tıklayınız…pirha.net


●Gazete Peyik haber sayfaları  için tıklayınız…


 

Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Pirha Yazarlarımız